Zdroj: T. Andrews- Průvodce léčitele
 
Pro to, abychom odstranili příčinu nemoci je třeba pochopit základní vztah mezi stránkou tělesnou a citovou, duševní a duchovní úrovní mysli a dokázali určit možné disharmonické místo. Pokud nepřistoupíme na tuto podmínku, pak namísto celistvého přístupu k léčbě dosáhneme pouze neosobního a v jistém smyslu provizorního řešení svého zdravotního stavu.
 
 
 
Bolest se dostavuje v mnoha podobách, a tak bývá nesnadné blíže určit životní sféry, kterých se týká. Vcelku lze říct, že odráží pocit viny, lpění na minulosti, nadměrnou sebekritičnost nebo kritiku druhých, bolestnou touhu, nechuť k proměně a pocit nesvobody. Více se dozvíme, zaměříme-li se na místo, které je zdrojem bolesti. Jde-li o bolest hlavy, měli bychom se asi zamyslet nad tím, jak je to s naším sebevědomím. Trpíme-li bolestmi u srdce, pravděpodobně to má co činit s našimi city. Dost možná jsme sami k sobě necitliví nebo neumíme vyjádřit svou náklonnost. Není neobvyklé, když ten, kdo neustále tvrdí, že mu věci "lezou krkem", si také trvale stěžuje na bolesti v krku.
 
Bolest může mít akutní nebo chronický charakter. Chronická bolest se často vrací a přetrvává. Zpravidla souvisí s nechutí ke změně, dá se tedy říct, že je důsledkem naší křečovité akce. Akutní bolest je silná a pronikavá. Tělo se tak jejím prostřednictvím naléhavě dožaduje pozornosti. Oba druhy bolesti odrážejí naši citlivost na kritiku a skutečnost, že se příliš zabýváme nepodstatnými detaily. Soustřeďte se na to, čím se vyznačují vaše pocity bolesti. Máte pocit svírání, bodání, je vaše bolest trvalá, či přerušovaná? Získáte tím vodítko k jejím příčinám. Po čem již dlouho toužíte? Po lásce? Uvědomujete si své vlastní hodnoty? Neřídíte se příliš míněním druhých? Netrpíte pocitem viny? Nemáte sklon k sebetrestání? Kdo nebo co vám působí bolest?