Baňková masáž a baňkování

Máte ztuhlé svaly, bolí vás hlava, záda či klouby, prostě se cítíte jako »zbití«? Zkuste baňkování. Žádná jiná metoda nedocílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva.
 
Základní účinky baňkování:
 
Kromě výrazného uvolnění svalů a blokád mají baňky velký význam na čištění organismu od toxických látek, které se ve ztuhlých svalech usazují.
 
Vliv na klouby: Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.
 
Vliv na zažívací ústrojí:Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.
 
Při onemocnění vnitřních orgánů se na zádech vytvářejí citlivá místa. Jsou dobře hmatatelná, citlivá, někdy dokonce výrazně bolestivá. Běžně bychom je označili jako zavrdliny, odborně gelosy. Jde o nahromadění škodlivin pod kůží, popř. i hlouběji ve svalech. Tyto chorobně změněné okrsky tkáně, vzniklé na základě poruchy funkce vnitřního orgánu, se samy stávají dalším samostatným centrem potíží. Mluví se pak o bolesti v zádech. Tak jako je vznik těchto kritických míst ovlivněn poruchou zevnitř, je naopak jejich léčením možno ovlivnit vnitřní poruchu, která k jejich vzniku původně vedla.
 
Podle východní medicíny spočívá efekt baňkování v regulaci toku krve a čchi. Má napomáhat vytažení škodlivin (vítr, chlad, horko, vlhko) na povrch a jeho vyloučení. Otevírá kožní póry a umožňuje eliminaci škodlivin.

Nemůže mi baňkování ublížit?
Baňka silným podtlakem přivodí vznik krevních podlitin. Ty sice mohou na těle zůstat (zvláště při aplikaci, kdy se baňky nechají stát), ale během pár dní zmizí.
Modřiny po aplikaci baněk se nemusí tvořit každému klientovi. Záleží na typu kůže, akutnosti problému nebo množství toxinů v těle. Při masáži baňkou (baňka se nenechává stát na místě, ale pohybuje se s ní) se hematomy netvoří vůbec.
 

Baňkami je možno i masírovat.  Baňková masáž se používá i jako vhodný doplněk k jiným masážím.