Zdroj: časopis Phoenix
 
V posledních letech se vědci stále větší měrou zabývají působením nejrůznějších faktorů na délku a kvalitu života. Ačkoli výsledky studií nejsou vždy zcela totožné, v některých údajích dochází k naprosté shodě. Tak se například došlo k závěru, že lidé s pozitivním postojem k životu disponují lepší psychickou strategií ke zvládání stresů, což má za následek ušetření sil k případné obraně.
Tito tak zvaní optimisté méně kouří a vůbec se mezi nimi vyskytuje méně osob náchylných k závislosti, případně i k obezitě. Další výhodou je pozitivní ovlivnění imunitního systému. V méně konkrétních oblastech jako je třeba intuice jsou zřejmě tak zvaní optimisté rovněž otevřenější a schopni schůdnějšímu řešení. Jako by byli podvědomě vedeni k výhodnějším možnostem.
Každý z nás se jistě nejednou mohl přesvědčit, jak jiný úhel pohledu mění to, co vidíme. Názorným příkladem je ona zpola naplněná sklenice, kterou lze vnímat buď jako poloplnou nebo jako poloprázdnou. Je na nás, co zvolíme, ale člověk je schopen vždy jen jedné ze dvou představ. Je ovšem nabíledni, že spokojenější bude vždycky ten, kdo se bude zabývat tím, co má, než ten, který se zaměří na to, co nemá.
Zdá se, že roste počet zastánců názoru, že pozitivní přístup k životu je částečně daný, ale také se mu lze naučit. Připravili jsme pro vás několik návodů, jak se mu /také/ lze naučit:
 
 
 
*Nepodceňujte se a nepodléhejte sebemrskačství. Přiznejte svou chybu jak sobě, tak i před druhými, je-li to třeba, ale jděte dál. Uvědomte si, že máte chyby i silné stránky jako každý. Vždy lze nalézt něco dobrého - na sobě i na druhých.
 
 
*Nikdo nejde od jednoho úspěchu ke druhému. Neúspěch neberte jako cosi definitivního. Malá prohra bývá často krátkodobým jevem na dlouhé, úspěšné cestě. Důležité je nikdy nepřijmout negativní zaklínadla jako například "Jsem prostě smolař", nebo "Já mít trpaslíka tak mi do rána vyroste".
 
 
*Nikdy z lenosti či zbabělosti nedovolte, aby o vás rozhodovali jiní. I když se musíme dnes a denně přizpůsobovat určitým situacím, které nám připravovali druzí, a je to tak i správné, přístup k nim a naše reakce patří jen a jen nám. Je to jako rozdané karty. Někdo dostane lepší a jiný horší, mnohdy bez vlastní zásluhy či viny, ale jak kdo zahraje, to je jen a jen na něm.
 
 
*Nepřijímejte škodlivé předpovědi či prognózy, ať jde o nepřející sousedku, bulvární tisk nebo horoskop. Tady bude ovšem třeba umět rozpoznat i některé užitečné rady. Podívejte se v první řadě kdo vám radí, a jak dalece stojí za svými soudy.
 
 

*Svou životní laťku bychom měli umístit vysoko, ale ne v nedohlednu. A pozor: uvědomte si, co vlastně chcete. Přespříliš rigidní cíle, na nichž tvrdošíjně trváme, omezují naši přizpůsobivost, zatímco příliš abstraktní terč nás zase zbaví schopnosti přesně namířit. Navzdory tomu však platí moudré úsloví: "Kdo míří na slunce, určitě nedostřelí, avšak dosáhne zaručeně výš než ten, kdo míří do větví stromu."

 

 
 
*Důvěřujte, že se věci vyvíjejí k dobrému. I věci nám nemilé a nepříjemné mohou být pro nás výsledně prospěšné, alespoň tím, co se z nich můžeme naučit. Už naše prababičky říkaly "všechno zlé je pro něco dobré".
 
 
 
*Nedávejte si podmínku: učiním to a to, ale až ty uděláš ono. Nesnažte se vůbec lidi kolem sebe vychovávat, měnit. Zato se nezdráhejte změnit vlastní myšlení o nich. Vždyť jde přece tak často o nedorozumění. Nebojte se udělat první krok, ale nedejte se odradit případným nezdarem.
 
 
 
*Neberte sami sebe příliš vážně. Jak často už se podařilo zlomit hrot, třeba i smrtelný a mířící na vás, v žert.
 
 
 
*Rekapitulujte večer dobré věci, které se vám podařily. Pokud vás naopak něco zranilo nebo bolestně zasáhlo, připusťte svou případnou vinu na situaci a hned si odpusťte. Nato odpusťte i svému viníkovi. Možná zašel dál, než kam sám chtěl, a potom váš smířlivý postoj přivítá. Pokud bude trvat na svém, nedejte se vtáhnout do dalších sporů. Zákon odplaty je spolehlivý. Zlo je dokonalý bumerang a vrací se zpět. Bylo by od nás hloupé zbytečně se mu stavět do cesty.
 
 
 
Jistěže byste dokázali utvořit sami třeba deset dalších bodů či více. Na optimismus, právě tak jako na štěstí, neexistuje recept. Ne nadarmo však platí, že optimismus je nejpříjemnější formou odvahy. Buďte tedy odvážní, nelpěte na minulém a důvěřujte budoucímu.
A na závěr jednu moudrou a velmi pravdivou průpovídku:"když se jedny dveře zavřou, otevírají se současně jiné. Jenže člověk se často dívá na ty zavřené tak dlouho a upřeně, že nevidí ty, které se otevřely."