Esenciální oleje


Oleje se většinou třídí na vysoké a hluboké vůně.
Ty hluboké jsou těžké, syté, často podobné pižmu či zemité vůni. Změnu nedokážou vyvolat tak rychle jako vysoké vůně, ale jejich účinek je trvalejší. Často vyhovují hyperaktivním lidem.
Vysoké vůně bývají spíše lehké, nasládlé a vzdušné. Vůně vysokých olejů zpravidla zapůsobí rychle, ale také se rychleji rozplynou a vypaří. Jejich působení je krátkodobější než u hlubokých vůní. Použijeme-li oleje ve vzájemné kombinaci, jsou tyto vůně prvním počitkem, který vnímáte. Prospívají zvláště těm, kteří jsou liknaví či neteční.
Esenciální oleje lze samozřejmě vzájemně kombinovat, vhodné jsou zvláště ty, které propojují hluboké a vysoké vůně. Pomocí experimentů naleznete odpovídající kombinaci, ideální vůni pro vaše zdraví.
 
 
***************Při koupi esence si dobře ohlídejte, abyste si nekupovali synteticky vyrobené esence. Už za krátko totiž zjistíte, že zaprvé voní nepříjemně a zadruhé vůbec nepřinášejí slíbený terapeutický účinek. Naopak: vytvářejí disharmonii.************************************************
 
 
 
 
Využití:
  1. Vůně bývají velmi silné. Snažte se proto nevdechovat vůni z bezprostřední blízkosti, a ne zhluboka. Mohlo by dojít ke spálení čichových nervů. Lépe je ukápnout trochu na vatový tampon a přiložit jej občas k nosu. Také můžete odzátkovat lahvičku a rukama nasměrovat vůni směrem k sobě. Příliš častá aplikace by však mohla snížit ostrost vašeho čichu.
  2. Můžete oleje používat také jako parfém. Musíte však být opatrní, neboť jsou koncentrované a mohly by spálit nebo podráždit pokožku. Nejlépe je olej  zředit olejem za studena lisovaným s neutrální vůní (slunečnicový, mandlový...) Než jej budete aplikovat na místa s citlivější pokožkou, vyzkoušejte ho na vnitřní straně ruky.
  3. Kapku oleje /naředěného/ můžete vmasírovat na patřičné problémové místo.
  4. Doporučuje se také rozpustit kapku v nádobě s vodou a tekutinu vmasírovat po meridiánové dráze, která koresponduje s používanou vůní.
  5. Esenciální oleje působí antibakteriálně. Lze je používat i pro mytí podlah, stěn, praní apod.
  6. Koupel s oleji je nejen léčivá, ale také uklidňující. Pro jednu aplikaci vám zcela postačí polovina obsahu víčka. Vůně se dostane do kontaktu s celým tělem a vy si ji i její energii podržíte i dlouho poté.
  7. Oleje můžete také nalít do odpařovacích nádob a lamp /potpourri/, díky nimž se místnost naplní vůní na delší dobu.
  8. Jinou možností je nakapat několik kapek do malé misky s vodou, kterou umístíte v blízkosti svého lůžka. Léčit aromaterapií se pak budete ve spánku.
  9. Na trhu lze v současné době zakoupit drahé rozprašovače, které na dlouhou dobu naplňují vzduch různými vůněmi. Téhož efektu docílíte jednou či dvěma kapkami oleje. Ačkoliv jsou tyto prostředky drahé, ve skutečnosti využívají méně oleje než jiné metody.
  10. Olej je možné ukápnout také na žárovku v pokoji. Při rozsvícení se uvolní teplo a s ním se vypařuje i vůně, která naplní místnost.
Využití olejů je dynamickým prostředkem, jak vyvolat určitou náladu či atmosféru. Podle druhu vůní můžete ulevit těžké mysli, navodit vážnou náladu, probudit radost atd.
Oleje jsou velmi dynamickým prostředkem a jejich používání by vás mělo také těšit. Kombinujeme-li vzájemně vůně, mísíme-li je a hledáme jejich nejlepší spojení, prožíváme radost nejen z jejich blahodárného působení, ale zároveň rozvíjíme důvěru v sebe sama, neboť jsme vykonali něco fyzického, abychom si sami pomohli.